World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article
 

United States at the 1996 Summer Olympics

United States at the Olympic Games

Flag of the United States
IOC code  USA
NOC United States Olympic Committee
Website www.teamusa.org
At the Atlanta
Competitors 646 (375 men and 271 women) in 31 sports
Flag bearer Bruce Baumgartner (opening)
Michael R. Matz (closing)
Medals
Rank: 1
Gold
44
Silver
32
Bronze
25
Total
101
Olympic history (summary)
Summer Games
Winter Games
Intercalated Games
1906

The United States was the host nation for the

  1. ^ "United States at the 1996 Summer Games". sports-reference.com. Retrieved 2012-02-21. 

References

  • (ed.) Watkins, Ginger T. (1997). The Official Report of the Centennial Olympic Games, Volume III The Competition Results (PDF). Atlanta: Peachtree Publishers.  

Notes

See also

Wrestling

  • Snatch — 177.5 kg
  • Clean & Jerk — 210.0 kg
  • Total — 387.5 kg (→ 12th place)
  • Snatch — 175.0 kg
  • Clean & Jerk — 220.0 kg
  • Total — 395.0 kg (→ 6th place)

Men's 108 kg

Weightlifting

  • Team Roster
  • 5th/8th place: United States — Greece 6-7
  • 7th/8th place: United States — Yugoslavia 12-8 (→ Seventh place)
  • Classification Matches
  • United States — Spain 4-5
  • Quarter Finals
  • United States — Italy 7-10
  • United States — Greece 9-7
  • United States — Ukraine 9-7
  • United States — Romania 10-5
  • United States — Croatia 10-8
  • Preliminary Round (Group B)

Men's Team Competition

Water polo

  • Team Roster
  • 5th/8th place: Lost to South Korea (0-3)
  • 7th/8th place: Defeated Germany (3-1) → Seventh place
  • Classification Matches
  • Lost to Cuba (0-3)
  • Quarterfinals
  • Defeated Ukraine (3-0)
  • Defeated the Netherlands (3-1)
  • Lost to China (1-3)
  • Defeated Japan (3-0)
  • Defeated South Korea (3-2)
  • Preliminary Round (Group A)

Women's Team Indoor Competition

  • Team Roster
  • Did not advance → Ninth place
  • Quarterfinals
  • Defeated Poland (3-0)
  • Defeated Argentina (3-0)
  • Lost to Cuba (2-3)
  • Lost to Brazil (0-3)
  • Lost to Bulgaria (2-3)
  • Preliminary Round (Group A)

Men's Team Indoor Competition

Volleyball

Tennis

Table tennis

Synchronized swimming

  • Final — 4:02.88 (→ Gold Medal)
  • Heat — 4:05.80

Women's 4x100 m Medley Relay

  • Final — 7:59.87 (→ Gold Medal)
  • Heat — 8:04.99

Women's 4x200 m Freestyle Relay

  • Final — 3:39.29 (→ Gold Medal)
  • Heat — 3:42.36

Women's 4x100 m Freestyle Relay

  • Heat — 4:44.74
  • B-Final — 4:46.20 (→ 8th place)
  • Heat — 4:44.06
  • Final — 4:42.03 (→ Silver Medal)

Women's 400 m Individual Medley

  • Heat — 2:17.48
  • B-Final — 2:15.24 (→ 9th place)
  • Heat — 2:16.32
  • Final — 2:16.43 (→ 6th place)

Women's 200 m Individual Medley

  • Heat — 2:14.69
  • B-Final — 2:13.64 (→ 12th place)
  • Heat — 2:12.69
  • Final — 2:11.96 (→ 8th place)

Women's 200 m Butterfly

  • Heat — 59.31
  • Final — 59.23 (→ Bronze Medal)
  • Heat — 1:00.04
  • Final — 59.13 (→ Gold Medal)

Women's 100 m Butterfly

  • Heat — 2:31.57
  • B-Final — 2:33.43 (→ 15th place)
  • Heat — 2:28.10
  • Final — 2:25.75 (→ Silver Medal)

Women's 200 m Breaststroke

  • Heat — 1:10.92 (→ did not advance, 19th place)
  • Heat — 1:09.04
  • Final — 1:08.09 (→ Silver Medal)

Women's 100 m Breaststroke

  • Heat — 2:14.16
  • B-Final — 2:13.48 (→ 10th place)
  • Heat — 2:11.63
  • Final — 2:11.98 (→ Silver Medal)

Women's 200 m Backstroke

  • Heat — 1:01.70
  • Final — 1:01.47 (→ Silver Medal)
  • Heat — 1:02.00
  • Final — 1:01.19 (→ Gold Medal)

Women's 100 m Backstroke

  • Heat — 8:38.08
  • Final — 8:38.91 (→ 6th place)
  • Heat — 8:32.38
  • Final — 8:27.89 (→ Gold Medal)

Women's 800 m Freestyle

  • Heat — 4:13.60
  • B-Final — scratched
  • Heat — 4:12.20
  • Final — 4:14.21 (→ 8th place)

Women's 400 m Freestyle

  • Heat — 2:00.57
  • Final — 2:00.79 (→ 6th place)
  • Heat — 2:00.29
  • Final — 1:59.57 (→ 4th place)

Women's 200 m Freestyle

  • Heat — 55.94
  • Final — 55.11 (→ 4th place)
  • Heat — 55.44
  • Final — 54.93 (→ Bronze Medal)

Women's 100 m Freestyle

  • Preliminary Heat — 25.47
  • Final — 25.31 (→ 4th place)
  • Preliminary Heat — 25.12
  • Final — 24.87 (→ Gold Medal)

Women's 50 m Freestyle

Women's Competition

  • Final — 3:34.84 (→ WR and Gold Medal)
  • Heat — 3:39.93

Men's 4x100 m Medley Relay

  • Final — 7:14.84 (→ Gold Medal)
  • Heat — 7:18.28

Men's 4x200 m Freestyle Relay

  • Final — 3:15.41 (→ Gold Medal)
  • Heat — 3:18.40

Men's 4x100 m Freestyle Relay

  • Heat — 4:16.21
  • Final — 4:15.25 (→ Silver Medal)
  • Heat — 4:17.66
  • Final — 4:14.90 (→ Gold Medal)

Men's 400 m Individual Medley

  • Heat — 2:01.99
  • Final — 2:03.89 (→ 7th place)
  • Heat — 2:01.93
  • Final — 2:02.56 (→ 6th place)

Men's 200 m Individual Medley

  • Heat — 2:01.10 (→ did not advance, 21st place)
  • Heat — 1:58.69
  • B-Final — 1:57.44 (→ Silver Medal)

Men's 200 m Butterfly

  • Heat — 54.06
  • B-Final — 54.29 (→ 16th place)
  • Heat — 53.58
  • B-Final — 53.23 (→ 10th place)

Men's 100 m Butterfly

  • Heat — 2:14.63
  • Final — 2:16.05 (→ 8th place)
  • Heat — 2:15.18
  • Final — 2:15.69 (→ 7th place)

Men's 200 m Breaststroke

  • Heat — 1:02.01
  • Final — 1:01.69 (→ 6th place)
  • Heat — 1:01.53
  • Final — 1:00.77 (→ Silver Medal)

Men's 100 m Breaststroke

  • Heat — 1:59.58
  • Final — 1:58.99 (→ Silver Medal)
  • Heat — 1:59.04
  • Final — 1:58.54 (→ Gold Medal)

Men's 200 m Backstroke

  • Heat — 55.71
  • Final — 55.30 (→ 5th place)
  • Heat — 54.20
  • Final — 54.10 (→ Gold Medal)

Men's 100 m Backstroke

  • Heat — 15:25.82 (→ did not advance, 13th place)
  • Heat — 15:25.43 (→ did not advance, 12th place)

Men's 1500 m Freestyle

  • Heat — 3:53.91
  • B-Final — scratched
  • Heat — 3:53.58
  • B-Final — 3:50.69 (→ 9th place)

Men's 400 m Freestyle

  • Heat — 1:50.59
  • B-Final — 1:49.90 (→ 12th place)
  • Heat — 1:48.63
  • Final — 1:48.54 (→ 7th place)

Men's 200 m Freestyle

  • Heat — 50.17
  • B-Final — 49.80 (→ 9th place)
  • Heat — 48.90
  • Final — 48.81 (→ Silver Medal)

Men's 100 m Freestyle

  • Heat — 22.64
  • Final — 22.68 (→ 6th place)
  • Heat — 23.36
  • Final — 22.26 (→ Silver Medal)

Men's 50 m Freestyle

Men's Competition

Swimming

  • Team Roster
  • Defeated PR China (3:1) → Gold Medal
  • Final
  • Defeated PR China (1:0)
  • Semifinals
  • Defeated Puerto Rico (10:0)
  • Defeated Netherlands (9:0)
  • Defeated Japan (6:1)
  • Defeated Chinese Taipei (10:0)
  • Defeated Canada (4:2)
  • Lost to Australia (1:2)
  • Defeated PR China (3:2)
  • Preliminary Round Robin

Women's Team Competition

Softball

Shooting

Sailing

Rowing

Rhythmic gymnastics

Men's Individual Competition:

Modern pentathlon

Judo

The US women's field hockey team competed for the third time at the Summer Olympics. On home soil the team coached by Pam Hixon finished fifth. The squad was formed by the following players: Patty Shea (gk), Laurel Martin, Liz Tchou, Marcia Pankratz, Cindy Werley, Diane Madl, Kris Fillat, Kelli James, Tracey Fuchs, Antoinette Lucas, Katie Kauffman, Andrea Wieland (gk), Leslie Lyness, Barbara Marois, Jill Reeve and Pamela Bustin.

Women's Competition

The US men's field hockey team competed for the sixth time at the Summer Olympics. On home soil the squad coached by Jon Clark once again finished twelfth and last. The team was formed by the following players, including three (Van Randwijck, Wentges and Wassenaar) originally from the Netherlands: Tom Vano, Steve Danielson, Larry Amar, Marq Mellor, Scott Williams, Steve Jennings, Steven van Randwijck, Mark Wentges, John O'Neill, Eelco Wassenaar, Nick Butcher, Ahmed Elmaghraby, Phil Sykes, Otto Steffers, Ben Maruquin, and Steve Wagner.

Men's Competition

Hockey

Handball

Gymnastics

  • Finals
  • Semifinals
  • Preliminary Round (Group E)

Women's Competition

  • Team Roster
  • Did not advance
  • Quarterfinals
  • Preliminary Round (Group A)

Men's Competition

Football

Women's team épée
Women's épée
Women's team foil
Women's foil
Men's team sabre
Men's sabre
Men's team épée
Men's épée
Men's team foil
Men's foil

Fifteen fencers, nine men and six women, represented the United States in 1996.

Fencing

Equestrianism

  • Preliminary Heat — 323.91
  • Semi Final — 163.38
  • Final — 291.81(→ 4th place)
  • Preliminary Heat — 253.89
  • Semi Final — 174.87
  • Final — 298.08 (→ Bronze Medal)

Women's 10m Platform

  • Preliminary Heat — 270.48
  • Semi Final — 211.17
  • Final — 275.46 (→ 9th place)
  • Preliminary Heat — 279.75
  • Semi Final — 211.95
  • Final — 296.04 (→ 4th place)

Women's 3m Springboard

  • Preliminary Heat — 414.03
  • Semi Final — 223.86
  • Final — 443.07 (→ 4th place)
  • Preliminary Heat — 372.03
  • Semi Final — 229.74
  • Final — 456.76 (→ Bronze Medal)

Men's 3m Springboard

Diving

  • Final — 1:58.32 (→ 10th place)
  • Final — 1:52.36 (→ Bronze Medal)

Women's Cross Country

  • Final — 2:35:50 (→ 20th place)
  • Final — 2:35.15 (→ 19th place)

Men's Cross Country

Mountain Bike

  • Final — 5 points (→ 19th place)

Men's Points Race

Track Competition

  • Final — 39:36 (→ 16th place)
  • Final — 38:52 (→ 11th place)

Women's Individual Time Trial

  • Final — 02:41:21 (→ 37th place)
  • Final — 02:40:27 (→ 36th place)
  • Final — 02:37:06 (→ 29th place)

Women's Individual Road Race

  • Final — 1:08:29 (→ 16th place)
  • Final — 1:06:28 (→ 6th place)

Men's Individual Time Trial

Road Competition

Cycling

Canoeing

Men's Super Heavyweight (> 91 kg)

  • First Round — Bye
  • Second Round — Defeated Fola Okesola (Great Britain), referee stopped contest in third round
  • Quarter Finals — Defeated Jiang Tao (China), 21-4
  • Semi Finals — Lost to David Defiagbon (Canada), 10-16

Men's Heavyweight (– 91 kg)

  • First Round — Defeated Dmitri Vybornov (Russia), 5-2
  • Second Round — Defeated David Kowah (Sierra Leone), referee stopped contest in first round
  • Quarter Finals — Defeated Enrique Flores (Puerto Rico), referee stopped contest in third round
  • Semi Finals — Lost to Vassili Jirov (Kazakhstan), 9-15

Men's Light Heavyweight (81 kg)

Men's Middleweight (75 kg)

Men's Light Middleweight (71 kg)

Men's Welterweight (67 kg)

  • First Round — Defeated Jacobo Garcia (US Virgin Islands), referee stopped contest in third round
  • Second Round — Lost to Oktay Urkal (Germany), 6-14

Men's Light Welterweight (63,5 kg)

Men's Lightweight (60 kg)

  • First Round — Defeated Bakhtiyar Tileganov (Kazakhstan), referee stopped contest in second round
  • Second Round — Defeated Artur Gevorgyan (Armenia), 16-3
  • Quarter Finals — Defeated Lorenzo Aragon (Cuba), 12-11
  • Semi Finals — Lost to Serafim Todorov (Bulgaria), 9-10

Men's Featherweight (57 kg)

  • First Round — Defeated Jong-Gil Hoe (North Korea), 19-4
  • Second Round — Lost to Arnaldo Mesa (Cuba), referee stopped contest in first round

Men's Bantamweight (54 kg)

Men's Flyweight (51 kg)

Men's Light Flyweight (48 kg)

Boxing

Women's Team Beach Competition




Men's Team Beach Competition

Beach volleyball

  • Team Roster
  • Defeated Brazil (111:87) → Gold Medal
  • Final
  • Defeated Australia (93:71)
  • Semifinals
  • Defeated Japan (108:93)
  • Quarterfinals
  • Defeated Cuba (101:84)
  • Defeated Ukraine (98:65)
  • Defeated Zaire (107:47)
  • Defeated Australia (96:79)
  • Defeated South Korea (105:64)
  • Preliminary Round

Women's Team Competition

  • Team Roster
  • Defeated Yugoslavia (95:69) → Gold Medal
  • Final
  • Defeated Australia (101:73)
  • Semifinals
  • Defeated Brazil (98:75)
  • Quarterfinals
  • Defeated Argentina (96:68)
  • Defeated Angola (87:54)
  • Defeated Lithuania (104:82)
  • Defeated PR China (133:70)
  • Defeated Croatia (102:71)
  • Preliminary Round

Men's Team Competition

Basketball

  • United States (7-2) — Bronze Medal

Men's Team Competition:

The United States, which had barely missed medalling in the first official Olympic baseball tournament, tried again in 1996. This time, they were successful. In the preliminary round, they defeated six of their seven opponents, losing only to the undefeated Cubans. The Americans were second place in the round, pitting them in a semifinal match against the third-place Japanese team. In a game much more reminiscent of the Japanese victory in the 1992 bronze medal game than the American win in the 1996 preliminary round, the United States was defeated and found itself playing in their second bronze medal game in as many Olympiads. This time, however, they defeated Nicaragua to win their first baseball medal.

Baseball

Badminton

Women's 10km Walk

Women's Marathon

  1. Qualification — 1.85m (→ did not advance)
  1. Qualification — 1.90m (→ did not advance)
  1. Qualification — 1.93m
  2. Final — 1.93m (→ 10th place)

Women's High Jump

  1. Qualification — NM (→ no ranking)
  1. Qualification — 13.95m (→ did not advance)
  1. Qualification — 14.26m
  2. Final — 14.02m (→ 11th place)

Women's Triple Jump

  • Qualification — NM (→ did not advance)
  • Qualification — 6.49m (→ did not advance)
  • Qualification — 6.70m
  • Final — 7.00m (→ Bronze Medal)

Women's Long Jump

  • Qualification — 18.16m (→ did not advance)
  • Qualification — 18.55m
  • Final — 18.48m (→ 9th place)
  • Qualification — 19.08m
  • Final — 19.22m (→ 5th place)

Women's Shot Put

  • Qualification — 56.24m (→ did not advance)
  • Qualification — 57.48m (→ did not advance)
  • Qualification — 56.04m (→ did not advance)

Women's Discus Throw

  • Final Result — 6292 points (→ 9th place)
  • Final Result — 6307 points (→ 8th place)

Women's Heptathlon

  • Qualification — 55.55
  • Semifinals — 54.73 (→ did not advance)
  • Qualification — 55.23
  • Semifinals — 53.38
  • Final — 53.22 (→ Bronze Medal)
  • Qualification — 54.92
  • Semifinals — 53.65
  • Final — 53.08 (→ Silver Medal)

Women's 400m Hurdles

  • Final — 3:20.91 (→ Gold Medal)
  • Qualification — 3:22.71

Women's 4x400m Relay

  • Qualification — 34:12.54 (→ did not advance)
  • Qualification — 32:48.05 (→ did not advance)
  • Qualification — 32:33.48 (→ did not advance)

Women's 10.000 metres

Women's Competition

Men's 50 km Walk

Men's Marathon

  • Qualification — 72.46m (→ did not advance)
  • Qualification — 73.46m (→ did not advance)
  • Qualification — 78.56m
  • Final — 81.12m (→ Silver Medal)

Men's Hammer Throw

  • Qualification — 61.82m (→ did not advance)
  • Qualification — 62.36m
  • Final — 56.30m (→ 12th place)
  • Qualification — 63.66m
  • Final — 65.42m (→ 4th place)

Men's Discus Throw

  • Final Result — 8300 points (→ 10th place)
  • Final Result — 8644 points (→ 4th place)
  • Final Result — 8824 points (→ Gold Medal)

Men's Decathlon

  • Heat — 8:49.68 (→ did not advance)
  • Heat — 8:31.25
  • Semifinals — 8:26.76
  • Final — 9:51.96 (→ 12th place)
  • Heat — 8:27.91
  • Semifinals — 8:21.01
  • Final — 8:17.84 (→ 5th place)

Men's 3,000 metres Steeplechase

  • Heat — 49.06s
  • Semi Final — 50.32s (→ did not advance)
  • Heat — 48.94s
  • Semi Final — 47.91s
  • Final — 47.96s (→ Bronze Medal)
  • Heat — 48.46s
  • Semi Final — 47.76s
  • Final — 47.54s (→ Gold Medal)

Men's 400m Hurdles

  • Heat — 3:00.56
  • Semi Final — 2:57.87
  • Final — 2:55.99 (→ Gold Medal)

Men's 4x400m Relay

  • Qualification — DNF (→ did not advance, no ranking)
  • Qualification — 29:50.72 (→ did not advance)

Men's 10,000 metres

  • Qualification — 14:30.76 (→ did not advance)
  • Qualification — 13:53.16
  • Semifinal — 14:27.72 (→ did not advance)
  • Qualification — 13:54.57
  • Semifinal — 13:27.90
  • Final — 13:12.35 (→ 6th place)

Men's 5,000 metres

  • Qualification — 3:48.20 (→ did not advance)
  • Qualification — 3:39.91 (→ did not advance)

Men's 1,500 metres

Men's Competition

Athletics

  • Huish, Johnson, and White - final (4-0) → Gold Medal

Men's Team Competition:

  • Dykman, Langston, and Adams - round of 16, 13th place (0-1)

Women's Team Competition:

Men's Individual Competition:

Women's Individual Competition:

The United States claimed both of the gold medals in the men's archery competitions, with Justin Huish claiming the individual medal and the three-man team claiming the team medal. The American women were not as successful.

Archery

Bronze

Silver

Gold

Medalists

Contents

  • Medalists 1
    • Gold 1.1
    • Silver 1.2
    • Bronze 1.3
  • Archery 2
  • Athletics 3
    • Men's Competition 3.1
    • Women's Competition 3.2
  • Badminton 4
  • Baseball 5
  • Basketball 6
    • Men's Team Competition 6.1
    • Women's Team Competition 6.2
  • Beach volleyball 7
    • Men's Team Beach Competition 7.1
    • Women's Team Beach Competition 7.2
  • Boxing 8
  • Canoeing 9
  • Cycling 10
    • Road Competition 10.1
    • Track Competition 10.2
    • Mountain Bike 10.3
  • Diving 11
  • Equestrianism 12
  • Fencing 13
  • Football 14
    • Men's Competition 14.1
    • Women's Competition 14.2
  • Gymnastics 15
  • Handball 16
  • Hockey 17
    • Men's Competition 17.1
    • Women's Competition 17.2
  • Judo 18
  • Modern pentathlon 19
  • Rhythmic gymnastics 20
  • Rowing 21
  • Sailing 22
  • Shooting 23
  • Softball 24
    • Women's Team Competition 24.1
  • Swimming 25
    • Men's Competition 25.1
    • Women's Competition 25.2
  • Synchronized swimming 26
  • Table tennis 27
  • Tennis 28
  • Volleyball 29
    • Men's Team Indoor Competition 29.1
    • Women's Team Indoor Competition 29.2
  • Water polo 30
    • Men's Team Competition 30.1
  • Weightlifting 31
  • Wrestling 32
  • See also 33
  • Notes 34
  • References 35

[1]

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.