World Library  
Flag as Inappropriate
Email this Article

2003-04 UEFA Cup

Article Id: WHEBN0027530020
Reproduction Date:

Title: 2003-04 UEFA Cup  
Author: World Heritage Encyclopedia
Language: English
Subject: FC Haka, FC Spartak Moscow, A.C. Perugia Calcio, Gaziantepspor, Malatyaspor, Nemzeti Bajnokság I, 2002–03 Belgian First Division, 2002–03 Alpha Ethniki, Martin Høyem, Greek football clubs in Europe
Collection:
Publisher: World Heritage Encyclopedia
Publication
Date:
 

2003-04 UEFA Cup

2003–04 UEFA Cup
Tournament details
Dates 12 August 2003 – 19 May 2004
Teams 145 (from UEFA confederations)
Final positions
Champions Spain Valencia (1st title)
Runners-up France Marseille
Tournament statistics
Matches played 287
Top scorer(s) Brazil Sonny Anderson
Ivory Coast Didier Drogba
Serbia Mateja Kežman
England Alan Shearer
(6 goals)

The 2003–04 UEFA Cup was won by Valencia in the final against Marseille. It wrapped up a league and UEFA Cup double for Valencia.

Qualifying round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 1–0 Iceland Fylkir 1–0 0–0
Vllaznia Shkodër Albania 0–6 Scotland Dundee 0–2 0–4
Levadia Estonia 3–6 Croatia Varteks 1–3 2–3
Esbjerg Denmark 9–1 Andorra FC Santa Coloma 5–0 4–1
Željezničar Sarajevo Bosnia and Herzegovina 4–1 Cyprus Anorthosis 1–0 3–1
Hapoel Tel Aviv Israel 3–2 Armenia Banants 1–1 2–1
Brøndby Denmark 5–0 Belarus Dinamo Minsk 3–0 2–0
Malmö Sweden 6–0 Northern Ireland Portadown 4–0 2–0
Dinamo București Romania 6–3 Latvia Liepājas Metalurgs 5–2 1–1
Valletta Malta 0–4 Switzerland Neuchâtel Xamax 0–2 0–2
Kärnten Austria 3–2 Iceland Grindavík 2–1 1–1
Viktoria Žižkov Czech Republic 6–1 Kazakhstan Zhenis 3–0 3–1
FK Sarajevo Bosnia and Herzegovina 1–4 Serbia and Montenegro Sartid 1–1 0–3
APOEL Cyprus 5–1 Republic of Ireland Derry City 2–1 3–0
Litex Lovech Bulgaria 0–2 Moldova Zimbru Chişinău 0–0 0–2
Neman Grodno Belarus 1–1(a) Romania Steaua București 1–1 0–0
Eztella Ettelbruck Luxembourg 1–9 Croatia Kamen Ingrad 1–2 0–7
Manchester City England 7–0 Wales Total Network Solutions 5–0 2–0
Molde Norway 6–0 Faroe Islands KÍ Klaksvík 2–0 4–0
Odense Denmark 4–1 Estonia TVMK 1–1 3–0
Ventspils Latvia (a)3–3 Poland Wisła Płock 1–1 2–2
MyPa Finland 5–4 Switzerland Young Boys 3–2 2–2
Vaduz Liechtenstein 0–2 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–1 0–1
Coleraine Northern Ireland 2–6 Portugal União de Leiria 2–1 0–5
Dyskobolia Grodzisk Poland 6–1 Lithuania Atlantas 2–0 4–1
Dinamo Tirana Albania 1–7 Belgium Lokeren 0–4 1–3
Cwmbran Town Wales 0–6 Israel Maccabi Haifa 0–3 0–3
Publikum Slovenia 12–2 Republic of Macedonia Belasica 7–2 5–0
Cementarnica 55 Skopje Republic of Macedonia (a)1–1 Poland GKS Katowice 0–0 1–1
Matador Púchov Slovakia 6–0 Georgia (country) Sioni Bolnisi 3–0 3–0
Red Star Belgrade Serbia and Montenegro 8–2 Moldova Nistru Otaci 5–0 3–2
Ekranas Lithuania 2–3 Hungary Debreceni VSC 1–1 1–2 (aet)
Birkirkara Malta 0–6 Hungary Ferencváros TC 0–5 0–1
Haka Finland 2–2(a) Croatia Hajduk Split 2–1 0–1
Torpedo Moscow Russia 9–0 San Marino Domagnano 5–0 4–0
Atyrau Kazakhstan 1–6 Bulgaria Levski Sofia 1–4 0–2
Olimpija Ljubljana Slovenia 4–2 Republic of Ireland Shelbourne 1–0 3–2
Lens France 5–0 Georgia (country) Torpedo Kutaisi 3–0 2–0
Nordsjælland Denmark 6–0 Armenia Shirak 4–0 2–0
Artmedia Petržalka Slovakia 2–0 Luxembourg F91 Dudelange 1–0 1–0
NSÍ Runavík Faroe Islands 1–9 Norway Lyn Oslo 1–3 0–6

First leg

First round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
AIK Sweden 0–2 Spain Valencia 0–1 0–1
Dinamo Bucureşti Romania 5–2 Ukraine Shakhtar Donetsk 2–0 3–2
Maccabi Haifa Israel 4–3 Slovenia Publikum 2–1 2–2
Dundee Scotland 1–3 Italy Perugia 1–2 0–1
Cementarnica 55 Republic of Macedonia 0–6 France Lens 0–1 0–5
Newcastle United England 6–0 Netherlands NAC Breda 5–0 1–0
Panionios Greece 3–1 Denmark Nordsjælland 2–1 1–0
Hearts Scotland 2–0 Bosnia and Herzegovina Željezničar 2–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 4–2 England Blackburn Rovers 3–1 1–1
Matador Púchov Slovakia 1–9 Spain Barcelona 1–1 0–8
Dinamo Zagreb Croatia 3–1 Hungary MTK Hungária 3–1 0–0
Hapoel Ramat Gan Israel 0–5 Bulgaria Levski Sofia 0–1 0–4
Sartid Serbia and Montenegro 2–4 Czech Republic Slavia Prague 1–2 1–2
Villarreal Spain 3–2 Turkey Trabzonspor 0–0 3–2
Grasshopper Switzerland 1–1 (a) Croatia Hajduk Split 1–1 0–0
Hertha BSC Germany 0–1 Poland Groclin 0–0 0–1
Vålerenga Norway (a) 1–1 Austria GAK 0–0 1–1
Zimbru Chişinău Moldova 2–3 Greece Aris 1–1 1–2
Varteks Croatia 3–6 Hungary Debrecen 1–3 2–3
União de Leiria Portugal 2–3 Norway Molde 1–0 1–3
Austria Wien Austria 1–3 Germany Borussia Dortmund 1–2 0–1
Auxerre France 2–0 Switzerland Neuchâtel Xamax 1–0 1–0
Ventspils Latvia 1–10 Norway Rosenborg 1–4 0–6
Gaziantepspor Turkey 1–0 Israel Hapoel Tel Aviv 1–0 0–0
Odense Denmark 5–6 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 2–2 3–4
Sporting CP Portugal 3–0 Sweden Malmö 2–0 1–0
Utrecht Netherlands 6–0 Slovakia Žilina 2–0 4–0
Metalurh Donetsk Ukraine 1–4 Italy Parma 1–1 0–3
MyPa Finland 0–3 France Sochaux 0–1 0–2
Southampton England 1–2 Romania Steaua București 1–1 0–1
Roma Italy 5–1 Republic of Macedonia Vardar 4–0 1–1
Manchester City England 4–2 Belgium Lokeren 3–2 1–0
Spartak Moscow Russia 3–1 Denmark Esbjerg 2–0 1–1
CSKA Sofia Bulgaria 2–2 (2–3p) Russia Torpedo Moscow 1–1 1–1 (aet)
Ferencváros Hungary 2–2 (2–3p) Denmark Copenhagen 1–1 1–1 (aet)
APOEL Cyprus 3–6 Spain Mallorca 1–2 2–4
Olimpija Ljubljana Slovenia 1–4 England Liverpool 1–1 0–3
PAOK Greece 3–1 Norway Lyn 0–1 3–0
Malatyaspor Turkey 2–3 Switzerland Basel 0–2 2–1 (aet)
Louviére Belgium 1–2 Portugal Benfica 1–1 0–1
Austria Salzburg Austria (a) 2–2 Italy Udinese 0–1 2–1
Brøndby Denmark 2–0 Czech Republic Viktoria Žižkov 1–0 1–0
Kaiserslautern Germany 1–3 Czech Republic Teplice 1–2 0–1
Hamburg Germany 2–4 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 2–1 0–3
Bordeaux France 3–2 Slovakia Artmedia Petržalka 2–1 1–1
Wisła Kraków Poland 4–2 Netherlands NEC 2–1 2–1
Kamen Ingrad Croatia 0–1 Germany Schalke 04 0–0 0–1
Feyenoord Netherlands 3–1 Austria Kärnten 2–1 1–0

First leg

Second leg

Basal won 3-2 on aggregate by silver goal.

Auxerre won 2–0 on aggregate.

Levski Sofia won 5-0 on aggregate.

2-2 on aggregate. Torpedo Moscow won 3-2 on penalties.

Panionios won 3-1 on aggregate.

Slavia Prague won 4-2 on aggregate.

Gençlerbirligi won 4-2 on aggregate.

Second round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Rosenborg Norway 1–0 Serbia and Montenegro Red Star Belgrade 0–0 1–0
Dinamo Zagreb Croatia 1–3 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 0–2 1–1
Borussia Dortmund Germany 2–6 France Sochaux 2–2 0–4
Manchester City England 1–1 (a) Poland Groclin 1–1 0–0
Benfica Portugal 5–1 Norway Molde 3–1 2–0
Slavia Prague Czech Republic 2–2 (a) Bulgaria Levski Sofia 2–2 0–0
Spartak Moscow Russia 5–3 Romania Dinamo București 4–0 1–3
Gaziantepspor Turkey 6–1 France Lens 3–0 3–1
Schalke 04 Germany 3–3 (1–3p) Denmark Brøndby 2–1 1–2 (aet)
Perugia Italy 3–1 Greece Aris 2–0 1–1
Utrecht Netherlands 0–4 France Auxerre 0–0 0–4
Steaua București Romania 1–2 England Liverpool 1–1 0–1
Vålerenga Norway 0–0 (4–3p) Poland Wisła Kraków 0–0 0–0 (aet)
PAOK Greece 1–1 (a) Hungary Debrecen 1–1 0–0
Copenhagen Denmark 2–3 Spain Mallorca 1–2 1–1
Basel Switzerland 2–4 England Newcastle United 2–3 0–1
Roma Italy 2–1 Croatia Hajduk Split 1–0 1–1
Gençlerbirliği Turkey 4–1 Portugal Sporting CP 1–1 3–0
Villarreal Spain 2–1 Russia Torpedo Moscow 2–0 0–1
Feyenoord Netherlands 1–3 Czech Republic Teplice 0–2 1–1
Bordeaux France 2–1 Scotland Hearts 0–1 2–0
Panionios Greece 0–5 Spain Barcelona 0–3 0–2
Austria Salzburg Austria 0–9 Italy Parma 0–4 0–5
Valencia Spain 4–0 Israel Maccabi Haifa 0–0 4–0

First leg

Second leg

2–2 on aggregate. Levski Sofia won on away goals rule.

1–1 on aggregate. Groclin won on away goals rule.

Dnipro Dnipropetrovsk won 3–1 on aggregate.

1–1 on aggregate. Debrecen won on away goals rule.

Villarreal won 2–1 on aggregate.

Teplice won 2-1 on aggregate

Parma won 9–0 on aggregate.

1–1 on aggregate. Brøndby won 3–1 on penalties.

Gaziantepspor won 6–1 on aggregate.

Rosenborg won 1–0 on aggregate.

Spartak Moscow won 5–3 on aggregate.

Perugia won 3–1 on aggregate.

Benfica won 5–1 on aggregate.

0–0 on aggregate. Wisła Kraków won 4–3 on penalties.

Sochaux won 6–2 on aggregate.

Auxerre won 4–0 on aggregate.

Newcastle United won 4-2 on aggregate

Roma won 2–1 on aggregate.

Bordeaux won 2–1 on aggregate.

Liverpool won 2–1 on aggregate.

Mallorca won 3–2 on aggregate.

Barcelona won 5–0 on aggregate.

Gençlerbirliği won 4–1 on aggregate.

Valencia won 4–0 on aggregate.

Third round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Brøndby Denmark 1–3 Spain Barcelona 0–1 1–2
Parma Italy 0–4 Turkey Gençlerbirliği 0–1 0–3
Benfica Portugal (a) 2–2 Norway Rosenborg 1–0 1–2
Marseille France 1–0 Ukraine Dnipro Dnipropetrovsk 1–0 0–0
Celtic Scotland 3–1 Czech Republic Teplice 3–0 0–1
Perugia Italy 1–3 Netherlands PSV Eindhoven 0–0 1–3
Groclin Poland 1–5 France Bordeaux 0–1 1–4
Valencia Spain 5–2 Turkey Beşiktaş 3–2 2–0
Galatasaray Turkey 2–5 Spain Villarreal 2–2 0–3
Club Brugge Belgium 1–0 Hungary Debrecen 1–0 0–0
Sochaux France 2–2 (a) Italy Internazionale 2–2 0–0
Liverpool England 6–2 Bulgaria Levski Sofia 2–0 4–2
Spartak Moscow Russia 1–3 Spain Mallorca 0–3 1–0
Gaziantepspor Turkey 1–2 Italy Roma 1–0 0–2
Auxerre France 1–0 Greece Panathinaikos 0–0 1–0
Vålerenga Norway 2–4 England Newcastle United 1–1 1–3

First leg

Second leg

Gençlerbirliği won 4–0 on aggregate.

Marseile won 1–0 on aggregate.

Roma won 2–1 on aggregate.

Celtic won 3–1 on aggregate.

Bordeaux won 4–1 on aggregate.

Club Brugge won 1–0 on aggregate.

Valencia won 5–2 on aggregate.

Liverpool won 6–2 on aggregate.

PSV Eindhoven won 3–1 on aggregate.

Auxerre won 1–0 on aggregate.

2–2 on aggregate. Benfica won on away goals rule.

2–2 on aggregate. Internazionale won on away goals rule.

Newcastle United won 4–2 on aggregate.

Mallorca won 3–1 on aggregate.

Barcelona won 3–1 on aggregate.

Villarreal won 5–2 on aggregate.

Fourth round

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Celtic Scotland 1–0 Spain Barcelona 1–0 0–0
Gençlerbirliği Turkey 1–2 Spain Valencia 1–0 0–2 (aet)
Bordeaux France 4–1 Belgium Club Brugge 3–1 1–0
Newcastle United England 7–1 Spain Mallorca 4–1 3–0
Auxerre France 1–4 Netherlands PSV Eindhoven 1–1 0–3
Benfica Portugal 3–4 Italy Internazionale 0–0 3–4
Liverpool England 2–3 France Marseille 1–1 1–2
Villarreal Spain 3–2 Italy Roma 2–0 1–2

First leg

Second leg

Bordeaux won 4–1 on aggregate.

PSV Eindhoven won 4–1 on aggregate.

Villarreal won 3–2 on aggregate.

Celtic won 1–0 on aggregate.

Newcastle United won 7–1 on aggregate.

Internazionale won 4–3 on aggregate.

Marseille won 3–2 on aggregate.

Valencia won 2–1 on aggregate.

Quarter-finals

The first legs were played on 8 April, and the second legs were played on 14 April 2004.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Bordeaux France 2–4 Spain Valencia 1–2 1–2
Marseille France 2–0 Italy Internazionale 1–0 1–0
Celtic Scotland 1–3 Spain Villarreal 1–1 0–2
PSV Eindhoven Netherlands 2–3 England Newcastle United 1–1 1–2

First leg


8 April 2004
19:15
Bordeaux France 1–2 Spain Valencia
Riera Goal 18' Report Baraja Goal 75'
Rufete Goal 88'

8 April 2004
20:45
PSV Eindhoven Netherlands 1–1 England Newcastle United
Kežman Goal 15' Report Jenas Goal 45+4'
Philips Stadion, Eindhoven
Attendance: 35,000
Referee: Gilles Veissière (France)

8 April 2004
21:00
Marseille France 1–0 Italy Internazionale
Drogba Goal 46' Report

8 April 2004
21:00
Celtic Scotland 1–1 Spain Villarreal
Larsson Goal 64' Report Josico Goal 9'
Celtic Park, Glasgow
Attendance: 58,493
Referee: Kyros Vassaras (Greece)

Second leg


14 April 2004
20:00
Villarreal Spain 2–0 Scotland Celtic
Anderson Goal 6'
Roger Goal 68'
Report

Villarreal won 3–1 on aggregate.


14 April 2004
20:45
Internazionale Italy 0–1 France Marseille
Report Meriem Goal 74'

Marseille won 2–0 on aggregate.


14 April 2004
20:45
Newcastle United England 2–1 Netherlands PSV Eindhoven
Shearer Goal 9'
Speed Goal 66'
Report Kežman Goal 52' (pen.)

Newcastle United won 3–2 on aggregate.


14 April 2004
21:45
Valencia Spain 2–1 France Bordeaux
Pellegrino Goal 52'
Rufete Goal 60'
Report Eduardo Goal 71'

Valencia won 4–2 on aggregate.

Semi-finals

The first legs were played on 22 April, and the second legs were played on 6 May 2004.

Team 1 Agg. Team 2 1st leg 2nd leg
Newcastle United England 0–2 France Marseille 0–0 0–2
Villarreal Spain 0–1 Spain Valencia 0–0 0–1

First leg


22 April 2004
20:45
Newcastle United England 0–0 France Marseille
Report

22 April 2004
21:45
Villarreal Spain 0–0 Spain Valencia
Report

Second leg


6 May 2004
21:00
Marseille France 2–0 England Newcastle United
Drogba Goal 18'82' Report
Stade Vélodrome, Marseille
Attendance: 58,897
Referee: Ľuboš Micheľ (Slovakia)

Marseille won 2–0 on aggregate.


6 May 2004
21:45
Valencia Spain 1–0 Spain Villarreal
Mista Goal 16' (pen.) Report
Mestalla Stadium, Valencia
Attendance: 52,000
Referee: Terje Hauge (Norway)

Valencia won 1–0 on aggregate.

Final

Main article: 2004 UEFA Cup Final
19 May 2004
20:45 CEST
Valencia Spain 2–0 France Marseille
Vicente Goal 45' (pen.)
Mista Goal 58'
Report
Ullevi, Gothenburg
Attendance: 39,000
Referee: Pierluigi Collina (Italy)

Top goalscorers

Rank Name Team Goals Minutes played
1 Brazil Sonny Anderson Spain Villarreal 7 967'
2 Serbia and Montenegro Mateja Kežman Netherlands PSV Eindhoven 6 540'
Ivory Coast Didier Drogba France Marseille 6 635'
England Alan Shearer England Newcastle United 6 900'
5 Portugal Nuno Gomes Portugal Benfica 5 379'
Wales Craig Bellamy England Newcastle United 5 502'
Spain Mista Spain Valencia 5 581'
Spain Albert Riera France Bordeaux 5 769'

See also

External links

  • 2003–04 All matches UEFA Cup – season at UEFA website
  • Results at RSSSF.com
  • Details at guardian.co.uk
  • All scorers 2003–04 UEFA Cup according to (excluding preliminary round) according to preliminary round
  • 2003/04 UEFA Cup - results and line-ups (archive)

This article was sourced from Creative Commons Attribution-ShareAlike License; additional terms may apply. World Heritage Encyclopedia content is assembled from numerous content providers, Open Access Publishing, and in compliance with The Fair Access to Science and Technology Research Act (FASTR), Wikimedia Foundation, Inc., Public Library of Science, The Encyclopedia of Life, Open Book Publishers (OBP), PubMed, U.S. National Library of Medicine, National Center for Biotechnology Information, U.S. National Library of Medicine, National Institutes of Health (NIH), U.S. Department of Health & Human Services, and USA.gov, which sources content from all federal, state, local, tribal, and territorial government publication portals (.gov, .mil, .edu). Funding for USA.gov and content contributors is made possible from the U.S. Congress, E-Government Act of 2002.
 
Crowd sourced content that is contributed to World Heritage Encyclopedia is peer reviewed and edited by our editorial staff to ensure quality scholarly research articles.
 
By using this site, you agree to the Terms of Use and Privacy Policy. World Heritage Encyclopedia™ is a registered trademark of the World Public Library Association, a non-profit organization.
 



Copyright © World Library Foundation. All rights reserved. eBooks from World Library are sponsored by the World Library Foundation,
a 501c(4) Member's Support Non-Profit Organization, and is NOT affiliated with any governmental agency or department.